İstanbul

İstanbul Gidilecek Yerler

Bu yazımızda sizlerle İstanbul gidilecek yerler listesini paylaşmak istedik. İstanbul doğal ve tarihi güzellikleri ile öne çıkan, Türkiye’nin en büyük şehridir. 2018 sonu verilerine göre İstanbul’da 15 milyonu aşkın kişi yaşamaktadır. Gelişkin sanayi ve kuruluşlara sahip olan kent, tam anlamıyla bir ticaret ve kültür-sanat merkezidir.

Yüzyıllar boyunca çok farklı kültürlere ev sahipliği yapan İstanbul’da neredeyse her toprağın altında, üstünde bir tarihi eser ile karşılaşmak çok yüksektir. Öyle ki son yıllarda yapılan metro kazı çalışmaları ve Marmaray kazı çalışmalarının birçok noktasında dahi tarihi kalıntılar ve alanlar ortaya çıkmıştır.

İstanbul Hakkında Kısa Bilgiler

İstanbul Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Kimisinin rüyasını süsleyen kimisinin ise zorluk içinde hayat mücadelesi verdiği şehir. Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Hatta birçok Avrupa ülkelerinden bile fazla bir nüfusa sahiptir. Bu şehir için birçok takma ad kullanılır. Bunlardan birisi “Yeditepe” bir diğeri “kıtalar arası şehirdir”. Çünkü, hem Asya hem de Avrupa’da toprağı olan yegane şehirlerden bir tanesidir. Şehrin sınırlarını İstanbul Surları oluşturmaktadır. Ayrıca tarihte bir ilk olarak kurulan şehirdir. Çünkü, Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç şehrin üç tarafını sarmıştır. İstanbul’un sınırları birçok kez genişletilmek zorunda kalınmıştır. Bu sebeple Batı sınırı olan İstanbul Surları’da sürekli Batı’ya doğru kaydırılmıştır.

İstanbul; tarihin en eski şehirleri arasında yer almaktadır ve birçok imparatorluğunda başkent olarak kullandığı şehirdir. Tarih içerisinde önce 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395-1204 yılları arasında ise Bizans İmparatorluğu sınırları içerisinde yer almıştır. Daha sonra 1204-1261 yıllarında Latin İmparatorluğu egemenliğine giren İstanbul, tekrardan Bizans İmparatorluğu’nun sınırları içinde kalmıştır. En son 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğunun himayesine giren İstanbul Cumhuriyet Devrimi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ili olmuştur.

İstanbul’a asırlar boyu birden fazla isimler verilmiştir. Verilen her isim dönemin özelliklerini yansıtıyordu. Sırası ile Byzantion, Augusta, Antonina, Nova, Roma, Konstantinopolis, Kostantiniyye , İslambol ve en sonda İstanbul. Bu isimler dışında ise zamanında Moğollar Çakduryan ismini, Polonlar Kanatorya, Çekler Aylana, Macarlar Vizenduvar isimleri ile bu güzide değerli şehri anmıştır.

İstanbul’un bu kadar önemli olması tabii ki birçok imparatorluğa ev sahipliği yapması ile açıklanabilinir. Ama tek başına yeterli değil. İstanbul’u İstanbul yapan en önemli şeylerden biride tarihi yapıları ve anıtlarıdır. Ve tabii ki de bir boğaza sahip olmasıdır. Tüm bunların neticesinde ise Yurt dışından çokça turisti kendisine çekmeyi başarmıştır. En çok ilgiyi Almanlar göstermiştir. Almanlar’ın ardından Ruslar, Amerikalı’lar, İtalyanlar ve Fransızlar da fazlası ile ilgi göstermiştir İstanbul’a.

İstanbul Gidilecek Yerler Listesi

İstanbul gidilecek yerler listesine şöyle bir baktığımızda en öne çıkan özellik, tarih ile medeniyetin buluştuğu noktaların insanlık kültürel mirasında önemli bir yer edinmiş olmasıdır. Kültürel manada öne çıkan bu liste, neredeyse her insanın seyahat listesine girmektedir.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı
İstanbul Boğazı Genel Görünümü

Tabi ki İstanbul denilince akla gelen ilk yer boğaz oluyor haliyle. O muhteşem görünüşü ile iki kıtayı birbirine bağlaması ile resmen insanı kendisine aşık ediyor. Gösterişli ve tarih kokan yalılar, muhteşem deniz kokusu… Tüm bunları düzenlene boğaz turları ile yaşayabilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

1460 ile 1478 yılları arasında Sarayburnu’na inşa ettirilen Topkapı Sarayı Yaklaşık olarak 700.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Toplamda 4 tane avlusu vardır ve bu avluların hepsi iç içe geçmiş vaziyettedir. Tam bir mühendislik harikası. Osmanlı İmparatorluğu burayı 4 yy boyunca yönetim merkzi olarak kullanmıştır. Ayrıca T.C’nin tarihteki İlk müzesi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu tarihi mekanı kesinlikle görmeniz gerekmektedir.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Günümüzde cami olarak bilinse de ilk olarak bir katedral olarak faaliyete sunulmuştur. Daha sonrasında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile bu görkemli katedral İslamın da etkisiyle camiye dönüştürülmüştür. Burayı gezerken sürekli etrafınızda öğrencileri görebilirsiniz. Çünkü hala okullar buraya geziler düzenlemektedir.

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii bir diğer adıyla Mavi Cami. Bu ismi almasının sebebi ise İçinde olan 22.000 çininin rengidir. Bir diğer özelliği ise İstanbul’da ki tek 6 minareli camii olmasıdır. Yaklaşık 1609-1616 yılları arasında 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Bizce kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Eğer hem tarih hem de tam bir alışveriş meraklısı iseniz tam sizlik bir yer. Kesinlikle kaçırmamalısınız. İçinde iki adet kocaman bedesten bulunmaktadır ve bu bedestenlerin içerisinde de onlarca dükkan yer alıyor. Bizans İmparatorluğu’na kadar uzanan yapı daha sonra Fatih Mehmet döneminde daha da büyütülmeye başlanmıştır.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abulmecid’in emri ile Garabet Balyan ve oğlu tarafından 1856 yılında yaptırılmış. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine doğru inşa edilen saray tasarım olarak Türk Evi mimarisine sahiptir. Ama aynı zamanda da Baroki Rokoko gibi dönemlerden de izler taşımaktadır. Uzun bir süre Osmanlı’nın merkezi olan saray 1924 tarihinde müze olarak hayatına devam etmiştir.

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Ünlü mimar Mimar Sinan’nın kalfalık eseridir. 1551-1557 yılları arasında uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Geniş külliyesinin yanı sıramedrese,okul, hastane, hamam, sıbyan mektebi gibi birçok alandan oluşmaktadır. Hem ibadet hem de eğitim gibi faaliyetleri için de barındırması ilgiyi çokça üzerine çekmiştir.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Bu muhteşem yer tam olarak 9.800 metrekare alana sahip sarnıç içerisinde 100.000 ton a yakın suyu depolama özelliğine sahiptir. Amacı ise Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılaması olmuştur. 532 yılında Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından yapılmaya başlanmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Temelinin 1869 yılında İmparatorluk Müzesi ile atılmaya başlanan İstanbul Arkeoloji Müzeleri içerisinde Arkeoloji, Eski Şark ve Çinili Köşk adında 3 bölümden oluşmaktadır. İçerisinde yaklaşık 1 milyonu geçen eser barındırmaktadır. Neredeyse tüm coğrafyalardan eserler bulunuyor.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi 582 yılında Bizams İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından yapılmaya başlanmıştır. Dünyada en eski kule olarak anılmaktadır. Uğradığı türlü badirelerden dolayı çok köklü resterasyona uğramıştır. Şuan ki görünüşüne ise 2. Mahmut zamanında ulaşmıştır.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Atinalı Alkibiades tarafından yapılan kule tarihi kaynaklarda geçen bilgilere göre, adından ilk defa m.ö. 410 yılında bahsediliyor. Yapımının tamamlanmasının ardından boğazda gemi trafiklerini kontrol etmek amacı ile kullanılmıştır. Konumundan dolayı ise yıllarca türlü türlü efsanelere sebeb olmuştur. Bu efsanelerin hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğuna da oraya giderek siz karar verin.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

İnşaat sürecine 1597 yılında 2. Murad’ın validesi Safiye Sultan isteği üzerine başlatılan çarşı, Sultan 4. Mehmed’in validesi Hatice Turhan Sultan tarafından Mimar Kazım Ağa’ya tamamlatılmıştır. Çarşının mimarisi L şeklindedir. Birbirinden farklı lezzette binbir çeşit lezzetleri burada bulabilirsiniz.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

Caddenin tarihi Bİzans Dönemi’ne kadar uzamaktadır. Büyük veba salgınından sonra bölgeye yerleşen Fransızlar, mimari ve ticaret bakımında oldukça katkı koymuşlardır. Caddede ki pasajlari, yemek mekanları ve mağazalar İstiklal’e güzellik katıyor. Ama daha da önemlisi oraya yerleşen Gayri Müslim halkın inşa ettikleri tarihi binalardır. Kesinlikle İstanbul’a geldiyseniz gidip görmeniz gereken yerler arasındadır.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı Kanun Sultan Selim Döneminden itibaren av sahası olarak kullanılmış. 18. Yy da 3i Selim’in annesi Mihrişah Sultan adına inşa ettirilmiş.
Saraya yerleşen ilk padişah 2. Abdülhamid olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olarak uzun süre kullanılmıştır.